Videotrénink v Azylovém domě sv. Gerarda

Videotrénink v Azylovém domě sv. Gerarda

Videotrénink interakcí je speciální terapeutická metoda. Pomáhá s výchovou dětí v rodinách, kde je narušena komunikace, kde rodiče výchovu nezvládají a děti jsou ve vývoji zaostalé, agresivní nebo naopak zakřiknuté a neprůbojné. Tuto pokrokovou metodu využívá Azylový dům sv. Gerarda v Brandýse nad Labem.

„Videotrénink interakcí probíhá v našem Azylovém domě, tedy v domácím prostředí klientů. Pomáhá přímo tam, kde vznikají náročné nebo problémové situace,“ říká Pavel Houška, ředitel Azylového domu sv. Gerarda.

Při videotréninku pořizuje pracovník, vyškolený videotrenér, krátké videozáznamy každodenních situací, například společného jídla, hry s dětmi, přípravy do školy apod. Potom z nahraných sekvencí vybere pozitivní momenty, o kterých s klienty hovoří při společném rozboru videa. „Videonahrávka slouží jako „zrcadlo“ dobré komunikace, není tedy určena ke sledování problémů a kritizování,“ zdůrazňuje Pavel Houška. „Ukazuje se, že videotrénink pomáhá klientům více vnímat a uvědomovat si svůj způsob komunikace a používat vědomě pozitivní komunikační prvky i v obtížnějších situacích.“

Nejde napravit problematickou komunikaci a vztahy najednou. Je však možné dosáhnout postupné změny pomocí malých, velmi konkrétních kroků. Videotrenér se s rodinou setkává obvykle 3 až 8x v odstupu týdne až měsíce. Pavel Houška potvrzuje: „Máme zkušenost, že srovnáním dřívějších a pozdějších videozáznamů klienti skutečně sledují pokrok svůj i svých dětí. To jim dodává sebedůvěru a sebejistotu ve výchově. A spolu s tím pak přichází i radost ze společného kontaktu s dětmi.“

Na základě dobrých zkušeností s touto metodou požádala Charita Praha o podporu Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Díky finanční pomoci ministerstva budou moci videotrénink využívat i ostatní azylové domy pro matky s dětmi v rámci naší Charity,“ zakončuje Pavel Houška.

Fakta o videotréninku:

  • metoda byla vyvinuta v Nizozemsku na počátku 80. let
  • výsledky videotréninku byly předmětem řady výzkumů, které potvrdily jeho účinnost při zlepšení vztahů mezi rodiči a dětmi, celkovém vývoji dětí především v oblasti sociálního chování, samostatnosti a rozvoji řeči
  • videotrénink je využíván v mnoha státech Evropy a v USA, provádí se v rodinách, školách, sociálních službách a zdravotnictví
Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371