Projekt Přesídlení krajanů úspěšně pokračuje i v roce 2018
Arcidiecézní charita Praha pokračuje v zajišťování sociální asistence pro krajany přesídlené do Česka dle usnesení vlády 1014/2014 pro období let 2017 – 2020. Za dobu trvání tohoto projektu se přesídlilo už 907 osob! (V roce 2015 – 225 osob, v roce 2016 – 287 osob a v roce 2017 – 314 osob). Máme za sebou čtvrtinu roku 2018, za tu dobu přijelo 83 lidí.
Cílovou skupinou, kterou se projekt zabývá, jsou krajané, tedy etničtí Češi, kteří trvale žijí mimo území České republiky. Tito cizinci doloží osvědčení o českém původu a na základě rozhodnutí MV ČR je jim povolen trvalý pobyt. Ten může být udělen také jejich rodinným příslušníkům.
Účelem projektu je zajištění sociálních a asistenčních služeb souvisejících s repatriací českých krajanů do ČR, v souladu s usnesením vlády ČR ze dne 8. prosince 2014 č. 1014, kterým vláda schválila zásady politiky vlády ve vztahu k přesídlování českých krajanů ze zahraničí.
Arcidiecézní charita Praha poskytuje tyto činnosti:
- asistenci při transferu osob a majetku,
- asistenci při přechodném ubytování po příjezdu do ČR,
- asistenci při zajištění bydlení,
- asistenci při zajištění zaměstnání,
- asistenci při podávání žádosti dle školského zákona nebo zákona o vysokých školách o uznávání zahraničního vzdělání v ČR,
- finanční výpomoc,
- zajištění jazykového a integračního kurzu,
- pomoc při integraci,
- tlumočení,
- poskytnutí materiálního zabezpečení k zajištění sociálních potřeb.
Pomoc při integraci krajanům přesídleným do ČR poskytuje Arcidiecézní charita Praha v době jejich dočasného pobytu i po jejich přestěhování do místa trvalého bydliště v celkové délce max. 12 měsíců od příjezdu do ČR.
A co je nového v projektu Přesídlení krajanů?
Novinkou je pro nás konečná lokalita, kam se krajané usídlují, máme dnes rodiny na Vysočině i na Moravě. Ale nejčastěji se krajané stěhují do Prahy, Tachova, Českých Budějovic, Brna, Plzně, Chebu, Chomutova, Jirkova, Soběslavi, Tábora, Pardubic, Karlových Varů.
Co se týče oblastí Ukrajiny, krajané pocházejí z těchto měst: Žytomyr, Kyjev, Zaporižža, Oděsa, Vinica, Rivne, zejména však z českých vesnic Novhorodkivka (Čechohrad), Veselynivka, Bohemka.
Novinkou je pro nás země, ze které krajané pocházejí. Vzhledem ke špatné ekonomicko-politické situaci ve své zemi se projektu účastní i krajané z Venezuely! K dnešnímu dni projektem procházejí 4 rodiny z Venezuely a další jsou ohlášeny.
Novinkou je i postupné zkrácení doby, po kterou jsou krajané v přechodném ubytování, krajanům se za našeho vedení daří rychleji nacházet bydlení a zaměstnání.
Krajané se intenzivně učí česky, jezdí na prohlídky bytů a pracovní pohovory, snaží se zorientovat v životě v České republice, našich zákonech i tradicích a velmi rychle nacházejí místo, kde chtějí začít žít. Sociální pracovníci asistují krajanům při vyplňování formulářů, tlumočí na úřadech, pomáhají s nostrifikací vzdělání, komunikují s realitními kancelářemi, školami, lékaři, zaměstnavateli. Telefonují, mailují, běhají, domlouvají, přemlouvají… A tak projekt pokračuje.
O zařazení do projektu je velký zájem, termíny k přijetí žádostí jsou na Ukrajině obsazené až do roku 2020!