Setkání v Madridu se zaměřilo na inovativní metody při práci s oběťmi obchodu s lidmi
Studijní cestu do Španělska absolvovalo v první polovině února pět pracovníků Střediska Migrace. Tématem byly zejména inovativní metody při práci s dětskými a mladistvými oběťmi obchodu s lidmi.
ASSOCIATION TRABE – INICIATIVAS PARA LA ECONOMIA SOCIAL Y SOLIDARIA zorganizovala ve dnech 8. – 12. února 2016 třetí společné školení zaměstnanců organizací - Asociatia Pro Refugiu, Association Trabe a Arcidiecézní charita Praha – které jsou partnery v rámci mezinárodního projektu Šance a výzvy – zlepšení pomoci dětským a mladistvým obětem obchodování s lidmi vytvořením inovativních podpůrných programů v Programu Erasmus Plus Strategické Partnerství financovaného Evropskou komisí.
Pracovníci TRABE připravili velmi zajímavý program. Nejdříve nás seznámili s celkovou a právní situací související s problematikou obchodování s lidmi ve Španělsku. Pozvali zástupce policejních vyšetřovatelů a zástupce prokurátora, kteří nás seznámili se svou prací a informovali nás i o konkrétních případech. Po přednáškách následovala živá diskuze.
TRABE má zkušenosti s inovativními technikami při práci s oběťmi obchodu s lidmi, například s podporou formou peer to peer, s krátkými filmy určenými obětem obchodu, dále s technikou sněhové koule, která pomáhá identifikovat další oběti. Měli jsme možnost navštívit jejich konzultační prostory a mobilní jednotku, která vyjíždí do terénu.
Během školení jsme pracovali i na praktických případech. Účastníci ze všech tří států se rozdělili do skupin a řešili připravené případové studie. Ve stanovené lhůtě si vyměňovali své zkušenosti z oblasti sociální, psychologické a právní práce v jednotlivých zemích a následně informovali kolegy o svých závěrech.
Projekt je realizován za finanční podpory Evropské komise.