Středisko Migrace v roce 2012
Středisko Migrace poskytlo v roce 2012 své služby 3057 klientům při 6635 intervencích. Cílovou skupinou Střediska Migrace jsou cizinci s různými druhy pobytu na území ČR. V minulém roce jsme poskytovali sociální a právní poradenství, asistence, pořádali jsme preventivní besedy, zajišťovali nákupy a volnočasové aktivity atd. Ve všech našich projektech se snažíme podporovat integraci cizinců do české společnosti.
Poradna pro migranty a uprchlíky
Cílem Poradny pro migranty a uprchlíky bylo a je pomáhat cizincům řešit situace, ve kterých si nejsou schopni poradit sami a zlepšit jejich orientaci zejména v legislativě upravující pobyt a zaměstnávání cizinců, v oblasti zdravotního pojištění, nostrifikaci vzdělání a další. V rámci našich služeb jsme klientům zajišťovali také tlumočení a překlady dokumentů, materiální pomoc a duchovní podporu.
Asistenční služby příslušníkům třetích zemí na území Prahy a Středočeského kraje
Cílovou skupinou projektu jsou příslušníci třetích zemí legálně pobývající na území ČR. V rámci tohoto projektu jsme nabízeli klientům sociální a právní poradenství, asistence na úřadech a institucích, tlumočení a překlady a další služby, jejichž cílem bylo napomoci cizincům z třetích zemí v legálním pobytu a v integraci do české společnosti. Nedílnou součástí projektu byla také podpora cizinců při hájení jejich práv a zájmů. Zvýšenou pozornost jsme věnovali pomoci a podpoře zranitelným skupinám osob. Ve větší míře jsme spolupracovali se streetworkery z řad migrantů a kladli jsme větší důraz na terénní práci.
Projekt probíhal v Praze a Středočeském kraji. Služeb projektu využilo 453 cizinců při 1379 intervencích. Projekt byl spolufinancován Evropským fondem pro integraci státních příslušníků třetích zemí.
Volnočasové aktivity, humanitární sklad šatstva a nákupy pro žadatele o mezinárodní ochranu
Ve spolupráci se Správou uprchlických zařízení jsme zajišťovali žadatelům o mezinárodní ochranu umístěným v Přijímacím středisku Praha – Ruzyně drobné nákupy zejména potravin, hygienických potřeb a léků. Klienti také hojně využívali služeb humanitárního skladu šatstva, který máme k dispozici a díky kterému jsme schopni pružně reagovat na jejich aktuální potřeby. Velký zájem byl také o volnočasové aktivity, v rámci kterých jsme s nimi například hovořili o českých reáliích a hráli společenské a sportovní hry. Vzhledem k tomu, že klienti nemohou toto zařízení opustit a jejich pobyt může trvat až 120 dní, byly naše služby velmi vítány.
Resocializační program pro cizince – oběti obchodu s lidmi
Program byl zaměřen na oběti obchodu s lidmi a snažil se pomoci klientům integrovat se do společnosti tak, aby byla maximálně podpořena jejich samostatnost. Klientům jsme poskytovali sociální a právní poradenství, asistence, zajišťovali tlumočení a překladatelské služby.
Resocializační program jsme realizovali do 30. 6. 2012. Poté byla tato služba spojena se službami Poradny pro migranty a uprchlíky.
Program podpory při potírání nelegální migrace
Projekt je realizován v Zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová, v Přijímacím středisku Praha-Ruzyně a v Poradně pro migranty a uprchlíky. Projekt je zaměřen na detekování obětí obchodu s lidmi a převaděčství. Klientům zařazeným do Programu zajišťujeme ubytování, sociální a právní poradenství, asistence, tlumočení a další služby.
Komplexní podpora žadatelům o mezinárodní ochranu se zaměřením na zranitelné skupiny
Projekt jsme realizovali ve dvou střediscích Správy uprchlických zařízení a to v Přijímacím středisku Praha – Ruzyně, Zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová a dále pak v poradně Střediska Migrace se sídlem v Praze. Cílovou skupinou projektu byli žadatelé o mezinárodní ochranu. Zvláštní péči jsme věnovali tzv. zranitelným skupinám osob. Klientům projektu jsme poskytovali nejčastěji sociální a právní poradentství, asistence, zajišťovali jsme zdravotní a psychologickou péči a také tlumočení a překlady. Šesti klientům jsme po dobu jejich azylové procedury zajistili bezpečné ubytování. Jednalo se o ženy a děti, které spadaly do skupiny zranitelných osob.
Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropského uprchlického fondu.
MEDEVAC
Program je určen pro děti a dospělé z oblastí postižených válkou nebo živelnou pohromou, kterým není možné zajistit účinnou léčbu v tamních podmínkách. V roce 2012 se projektu účastnilo 25 pacientů ze Sýrie, Libye, Kambodži a Barmy. Operace probíhaly ve FN Motol a ve Všeobecné fakultní nemocnici, následná rekonvalescence pak v Olivově dětské léčebně. Pracovníci Střediska Migrace zajišťovali pacientům komplexní sociální servis, osobní asistenci, tlumočnické služby a volnočasové aktivity. Program finančně podporuje Ministerstvo vnitra.
Celková statistika
Pracovníci Střediska Migrace v minulém roce pracovali s klienty 5519 hodin. Klienti pocházeli např. z těchto zemí: Sýrie, Bělorusko, Ukrajina, Mongolsko, Rusko, Vietnam, Uzbekistán, Indie, Kambodža, Gruzie, Saudská Arábie, Ázerbájdžán, Egypt, Uganda, Srí Lanka, Tunis, Alžírsko, Čína, Peru, Kuba, Irán, Palestina, Afghánistán, Kamerun, Ghana, Burundi, Kosovo, Nigérie, Angola, Bangladéš atd.