Děti z dětských domovů vzkazují dalším dětem
Jedním z výstupů projekt Tváře lásky jsou bannery a plakáty. Vytvářeli je lektoři na základě svých zkušeností s dětmi z autentických situací, které proběhly během realizace projektu. Bannery reprezentují jednotlivá zařízení a skupiny, naopak plakáty se věnují komornějším silným momentům ze setkání s dětmi.
Podívejte se na našich osm bannerů, které představují celkem 13 pracovních skupin. Každá z těchto skupin se majoritně dotýkala určitého tématu z projektu, potýkala se se svými problémy, měla jinou atmosféru. I skupiny v rámci jednoho zařízení byly rozdílné. „Například ve Výchovném ústavu v Černovicích pro nás bylo náročné zvolit společná témata bannerů v rámci více skupin. Jako lektoři jsme se vůbec nemohli shodnout. Pro jednu dvojici byla ústředním tématem společná práce a pozitivní atmosféra při arteterapii, v dalších skupinách naopak rady dívek ostatním dětem a jejich vlastní dobré i špatné životní zkušenosti, které by chtěli předat,“ říká lektor Pavel Houška.
Lektorka Eva Písecká uvádí: „Bannery se netvořily lehce, společně na týmové intervizi jsme s kolegy hledali nejvýstižnější momenty, pocity, atmosféru, tézi a snažili jsme se tyto naše zkušenosti verbalizovat. Naším záměrem bylo co nejpřesněji vystihnout prožívání jednotlivců ve skupině a skupině jako celku. Myslím že se nám podařilo dobře vystihnou společný banner projektu, kde se ze spirály násilí, pasivity, hádek a šikany pomocí podpory, pomoci a společenství, dostáváme k hodnotám jako jsou domov, rodina, vztahy a uznání.“
Bannery z projektu Tváře lásky
„V našich 11 plakátech se zaměřujeme na práci dětí a jejich vnímání reality vztahující se k fenoménu násilí. Snažili jsme se vytvořit svobodné a bezpečné prostředí, aby děti mohly vyjádřit své názory. Odměnou nám byla jejich perspektiva vnímání domácího násilí, jejich zkušenosti a názory na vznik patologie v rodině, stereotypizace vnímání pachatele trestných činů, motivy obchodníků s lidmi a obětí, genderové stereotypy žen a mužů, sublimaci vzteku a vyjadřování negativních emocí, jejich vlastní prožitky selhání ve společnosti a rady jiným dětem, aby se nedostaly do podobných situací, jejich sny, přání a křehkost v partnerských vztazích toužících po lásce a naplnění. Prvním krokem bylo vyhledání silných emočních momentů, druhým předání této myšlenky grafikovi a hledání autentického ztvárnění plakátu. Často jsme využívali autentická díla dětí, která grafik zakomponoval přímo do plakátu,“ popisuje tvorbu plakátů Šárka Martinovská, lektorka a koordinátorka projektu.
Plakáty jsme na závěr rozeslali do zařízení pro děti a mládež a dělali jsme malý průzkum srozumitelnosti a dopadu témat týkajících se násilí na cílovou skupinu dětí z dětských domovů, domovů dětí a mládeže, výchovných ústavů a základních škol. Závěrem bylo, že plakáty jsou pro děti jasné, témata se jich týkají a některá další zařízení by měla zájem o prevenci na poli násilí.
Plakáty z projektu Tváře lásky
Čtěte další aktuality z projektu Tváře lásky
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.