Tváře lásky očima lektorky Evy
Eva je studentkou třetího ročníku Pražské vysoké školy psychosociálních studií. V projektu Tváře lásky spolupracuje ve dvojici s lektorkou Pavlou, která pracuje v Arcidiecézní charitě Praha. Pavla s Evou jezdí pravidelně do Dětského domova v Dolních Počernicích a vedou spolu skupinu dětí.
Evo, co se Vám líbí na práci s dětmi v dětském domově?
Musím říci, že jsme s Pavlou měly opravdové štěstí a dostaly jsme skvělou skupinu dětí, která spolupracuje, témata ji zajímají a baví. Nejvíc se mi u dětí líbí jejich nadšení spolupracovat a velký zájem o daná témata.
Zaskočilo Vás něco na setkáních s dětmi?
Myslím si, že ne. Jediné, co je pro mě šokující, jsou osudy některých dětí, které byly mnohdy dost drsné, a tyto děti přitom nepůsobí navenek nijak traumatizovaně či smutně.
Měla jste z něčeho strach, než jste šla na první setkání?
Měla jsem strach, že děti nebudou spolupracovat. Celkově jsem se bála, abychom s Pavlou dokázaly skupinu zaujmout, děti se nenudily a zároveň jim to k něčemu bylo.
Co byste chtěla dělat, až dostudujete psychologii, na co se chcete zaměřit a pomáhá vám v tom nějak projekt Tváře lásky?
Ráda bych se stala dětským klinickým psychologem, ale to je ještě velmi dlouhá cesta. Určitě mi projekt Tváře lásky pomáhá a to už jen v tom, že bez něj bych se po dobu svého studia do dětského domova nedostala. Když jsem měla snahu jít na praxi do nějakého dětského domova v Praze, tak mě všude odmítli s tím, že by neměli čas se mi věnovat. Také vnímám, že mi tento projekt otevře dveře i do ostatních zařízení, kde je momentálně realizován.
Co si myslíte, že jako studentka a mladá kreativní žena, můžete projektu Tváře lásky přinést?
Myslím, že můžu předat dětem svůj pohled na danou problematiku. Také se s Pavlou hodně snažíme, aby děti témata pochopily a odnesly si z nich informace, které pro ně mohou být velmi užitečné v každodenním životě.
Kolik času Vám zabere, než se cítíte připravená na setkání s dětmi? Jde to skloubit se studiem na Vaší vysoké škole?
Na každé setkání se připravuji zhruba dvě hodiny. Cca hodinu společně s Pavlou, abychom se domluvily, jak setkání bude probíhat, a dále další hodinu doma, kdy si pročítám několikrát prezentaci a metodiku, plus si vyhledávám nějaké věci na internetu. Se studiem to určitě skloubit jde. Setkání je osm, takže příprava na všechna zabere 16 hodin, což není nijak zvlášť moc času.
Jaká je Vaše oblíbená konkrétní vzpomínka na setkání s dětmi?
Ráda vzpomínám na první setkání, kdy si děti psaly pravidla, jak by se podle sebe měly chovat na skupině, to bylo moc zajímavé.
Projekt TVÁŘE LÁSKY probíhá v období od 1. května 2015 do 30. června 2016 za podpory Norských fondů a ve spolupráci s Nadací Open Society Fund Praha. Projekt Magdala, služba Arcidiecézní charity Praha, tímto rozšiřuje pole své činnosti o terénní preventivní aktivity s dětmi a s mladistvými.