Japonsko půl roku po zemětřesení – obnova pokračuje

Z monitorovací cesty do Japonska, do oblastí postižených zemětřesením a vlnou tsunami, se vrátil ředitel Arcidiecézní charity Praha JAROSLAV NĚMEC. Cesty se zúčastnili i další zástupci humanitárních organizací, které se na obnově země podílí, mezi nimi např. Charita Německo či americká Charita Catholic Relief Services. Jaká je situace v Japonsku půl roku po katastrofě? Čtěte více.

Navštívil jste v Japonsku oblasti, kde proběhlo silné zemětřesení, kde umírali tisíce lidí. Jak rozsáhlá oblast byla vlnou tsunami zasažena?

Tsunami zasáhlo pobřeží Japonska v délce 500 km a šířce 200 km – pro lepší představu je to území o délce z Prahy do Banské Bystrice a široké z Českých Budějovic do Litoměřic. Celý tento pás je plný zničených domů, odpadků, které vlna přinesla, vraků aut navršených i v pěti vrstvách na sobě. Některá města vzápětí po tsuami zachvátil požár… Něco podobného si představit snad ani není možné. Podobně silné zemětřesení v Japonsku nepamatují od roku 1900.

Jaký výjev se Vám spojuje se sílou vlny tsunami?

Často jsem zahlédl obrovskou loď uprostřed města, kterou síla vlny tsunami vyvrhla doprostřed silnice - dvacet kilometrů od břehu moře.

Pohyboval jste se i v okolí poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě?

Od jaderné elektrárny jsem byl asi 50 km, ale pouze v japonském rychlovlaku, kterým jsme se z Tokia přemisťovali rychlostí 250 km/hod do postižených oblastí Sendai, Kesennuma, Kamaishi a Ishinomaki.

Jak rychle postupují práce při odklízení poničených měst?

Na každém kroku jsme potkávali silné stroje, které odklízejí trosky. Lidé, s kterými jsem hovořil, říkali, že není v silách ani vyspělého Japonska, aby dokázalo rychleji obnovit toto území. Veškerou dopravu v oblasti řídí policisté, mnohde není zapojena elektrická energie, nefungují tedy ani semafory. Lidé chodí v rouškách, protože z mnoha míst se šíří zápach tlejících odpadků. Řada míst zaplavených mořskou vodou nebyla dosud vysušena. Policisté ojediněle dodnes nacházejí v troskách mrtvá těla.

Tato katastrofa je neštěstím především pro lidi. S čím se v současné době nejvíce potýkají?

Převážná většina osob v postižených oblastech ztratila dům, tedy bydlení ale i zaměstnání. V tom je veliký problém. Stále třeba přemýšlí, co dál. Jít jinam nebo začít znova, ale kde? Místní vláda ještě o některých územích nerozhodla, zda bude povolena obnova nebo se bude stavět v jiných oblastech apod.

Jak tedy lidé v současných podmínkách přežívají? Kde bydlí?

Mnoho lidí žije stále velmi provizorně (tělocvična, společenská místnost apod.). Navštívili jsme projekt tzv. dočasného bydlení, ubikace vystavěné na baseballovém hřišti. Na jedné straně střídací lavičky a uprostřed asi sto provizorních staveb podobných našim unimobuňkám, které slouží jako bydlení pro rodiny, které se ocitly bez přístřeší. Je plánováno, že zde lidé budou minimálně 2 roky, ale spíše déle.

Je japonská společnost schopna sama vlastními silami znovuobnovit po zemětřesení své fungování?

Stát a pojišťovny s odškodněním prozatím spíše vyčkávají. Stát i pojišťovny sice peníze mají, ale nevědí, zda je opět investovat do tohoto území a rekonstruovat spadlé domy. Obávají se, že podobná vlna může přijít znovu.

Určitě znovuobnovení bude problém zejména co se týče času. Jedná se o obrovské území.

Jak se do práce na obnově zapojuje místní Charita?

Veškerou záchranářskou, zdravotní a sociální péči zajišťuje vláda. Charita se zaměřuje na doplňkové činnosti, na práci s lidmi, které se kromě ní téměř nikdo nevěnuje. V charitních evakuačních centrech pracuje mnoho dobrovolníků, kteří nabízejí podporu pozůstalým.

Dobrovolníci jsou tedy pro práci japonské Charity klíčoví…

Ano, Charita v Japonsku funguje zcela jinak. Pracuje hlavně jako organizace, která dobrovolnicky doplňuje ostatní služby. Je zde pouze asi 5 zaměstnanců (placených osob) v celém Japonsku. V době katastrofy se číslo zvýšilo. Ostatní lidé pomáhají jako dobrovolníci.

Jak konkrétně dobrovolníci pomáhají?

Například v Kamaishi provozuje Charita největší dobrovolnické centrum v Japonsku. V časech těsně po zemětřesení se zde střídalo asi sto padesát dobrovolníků a centrum navštěvovalo kolem 700 potřebných osob. Centrum je jedno z deseti podobných v tomto městě (z nich tři provozuje Charita). Tvoří ho kostel postavený na vyvýšeném místě, což je dvoupodlažní budova s věží se zvonem. První patro slouží jako kostel, přízemní společenská místnost byla upravena jako humanitární sklad, kde jsou vydávány prostředky pro úklid a vysoušení, hygienické potřeby, desinfekční prostředky, různá drogerie. Centrum je také vybaveno zázemím pro rodiny s dětmi, posezení s automatem na kávu.

Jak Charita v Japonsku využije finanční prostředky, které čeští dárci věnovali na pomoc obětem zemětřesení?

Z příspěvků českých dárců již japonská Charita zajistila 570 potravinových balíčků s konzervami, instantními nudlemi, pečivem a rýží, dále například přes tři tisíce polévek a rýži pro obyvatele v Kita Sendai a Nagaoke. Součást pomoci tvořily též oblečení, kosmetické balíčky, nádobí či potřeby pro školáky, např. bezpečnostní helmy.

Po zemětřesení se do škol a veřejných budov v Sendai uchýlilo přibližně 1 500 lidí, kteří zde našli dočasné nouzové ubytování. Charita těmto lidem poskytuje servis. Rozváží jídlo, teplé nápoje a přikrývky. Poskytuje psychosociální pomoc, doprovází zvláště ty, kteří ztratili někoho ze svých nejbližších. Dnes v Sendai žije pouze asi 120 lidí v přístřešcích, ostatní odešli do trvalého bydlení nebo do nových domů, které staví stát.

Probíhá vedle humanitární pomoci také pomoc rozvojová, tzn. taková, která lidem přinese trvalou změnu a znovuobnoví jejich schopnost postarat se o sebe?

V Ishinomaki jsme zavítali do firem, které dodávají na trh ryby (asi 30 % firem se zde věnuje právě rybolovu, ryby jsou zde velmi oblíbené). Dobrovolníci z Charity pomáhají i těmto rybářům. Posláním Charity není jen pomáhat lidem v nouzi, ale také pomoci jim postavit se na vlastní nohy právě tím, že jim pomohou najít svůj zdroj obživy, jako třeba těmto rybářům.

Co se podle Vaší zkušenosti můžeme od japonské Charity naučit?

Pro nás je poučné, že se japonská Charita soustřeďuje na doprovázení pozůstalých. Při zemětřesení zde zahynulo kolem 15 000 lidí a kolem 5 000 obyvatel se pohřešuje, respektive bylo prohlášeno za mrtvé. Charita se věnuje rodičům, kteří ztratili své děti a velkou práci si dávají s dětmi, které přišly o své rodiče. Největší zatížení již sice odeznělo, ale doprovázení bude trvat ještě rok až dva roky. Je to velmi náročné a potřebné. Spolupracují přitom s několika psychology, dobrovolníky, kteří jsou pro poskytování psychosociální podpory speciálně vyškoleni. Samozřejmě, pokud člověk potřebuje nějakou odbornou pomoc, je dopraven dobrovolníky do specializovaného zařízení.

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371