Obrázky malované dětmi z programu Adopce na dálku® jsou k vidění v Letohrádku Kinských
Vyhlášení vítězů soutěže Malujeme po síti, který pořádal Webík Českého rozhlasu, proběhlo 12. června v Letohrádku Kinských. 17. ročníku této soutěže se zúčastnily také děti z programu Adopce na dálku®. Čtěte více.
Vyhlášení vítězů soutěže Malujeme po síti, který pořádal Webík Českého rozhlasu, proběhlo 12. června bez deště i obtíží v hravé atmosféře v Letohrádku Kinských. Sešla se tu vybraná společnost, za porotu přišla osobně pogratulovat a předat ceny vítězům mj. herečka Naďa Konvalinková, Kamil Hlubuček, Dino Čečo a výtvarnice Olga Bělohradská.
Moderování hlavní části odpoledne se se svým typickým šarmem ujala charismatická Zora Jandová, nová ředitelka dětské sekce Českého rozhlasu, která poděkovala nejen soutěžícím, ale také organizátorce a matce projektu Lence Kupkové za její osobní přínos soutěži, neboť soutěž slavila již svůj 17. ročník. Letos děti posílaly své výtvarné návrhy na téma „Nápady, které změnily svět“. „Bylo opravdu z čeho vybírat, mezi finalisty se probojoval i takový nápad, jakým je třeba deštník, nepostradatelný pomocník při uplakaném počasí, dále pak kočár, vlak či kolo a mnoho dalších. Děti si ale vzpomněly i na osobnosti, známé svými humánními činy – Matku Terezu, Václava Havla nebo Leonarda da Vinciho, apod.,“ doplňuje k projektu Lenka Kupková, organizátorka soutěže. Všechny soutěžní práce, mezi kterými můžete mj. nalézt i práce dětí z programu Adopce na dálku®, jsou vystaveny v Letohrádku Kinských až do konce prázdnin. Když se přijdete podívat, můžete si zároveň vyzkoušet svoji zručnost v některém výtvarném kurzu.
Hravé odpoledne plné dětské fantazie
Samotné vernisáži předcházelo hravé odpoledne, kdy si zúčastněné děti, jejich sourozenci, maminky, tatínci, dědečci i babičky mohli vyzkoušet africký oděv domorodých žen, zabubnovat si na africké bubny, přitom si nechat na obličej namalovat třeba piráta z Karibiku a vyrobit si z novin a barevné lepenky zvíře podle své fantazie. Další průběh přibližuje opět Lenka Kupková: „Na závěr jsme si zazpívali ugandskou písničku a pro velký úspěch jsme přidali i jednu českou z alba Zory Jandové Ryba z Havaje. O program pro děti se postaraly hned tři organizace: Centrum na rovinu, Kintari Foundation a Arcidiecézní charita Praha spolu se svými dobrovolnicemi, kterým patří velký dík za jejich nadšení a pomoc.
Zajímalo nás, proč Webík oslovil právě tyto organizace. „Mým záměrem bylo a je zapojovat do soutěže i děti nějakým způsobem znevýhodněné - jak zdravotně, nesnadným sociálním zázemím či děti ze zemí se složitou politickou situací. Proto vítám spolupráci s organizacemi, které podporují rozvojovou spolupráci v zemích třetího světa. Všichni se snažíme dětem pomoci a učinit je šťastnějšími. A to je úkolem a snad i přínosem mezinárodní výtvarné soutěže pro děti Malujeme po síti,“ říká Lenka Kupková, organizátorka soutěže.
Nejvíce lákaly výtvarné práce dětí z rozvojových zemí
Během dětského dovádění jsme dospělým předali informace o střediscích Charity Praha. S rodiči i dětmi jsme diskutovali o programu Adopce na dálku® Centra zahraniční spolupráce. Děti nejvíce zajímaly výtvory jejich vrstevníků ze zemí třetího světa. Šárka Pažítková z Centra zahraniční spolupráce Charity Praha říká: “Mnoho z nich se nás ptalo proč jsou obrázky namalované jen tužkou, jestli chodí děti na výtvarné kroužky a jak si hrají. Vůbec si nedokázaly představit, že děti v Indii, Ugandě, Kongu nebo Bělorusku nemají takové možnosti jako ony a že počítačovou grafiku a animaci třeba ani neznají.“
Vernisáž tedy splnila všechna očekávání i svůj účel. Spojila dohromady děti z různých koutů České republiky i světa, dala dětem prostor sdílet společný zájem a pohled na svět a zároveň se mohly i něco nového dozvědět třeba právě o svých vrstevnících z rozvojových zemí. „Jsme rádi, že jsme se akce mohli zúčastnit a těšíme se až dětem z programu Adopce na dálku® předáme drobné ceny za jejich účast na soutěži a především pozdravy od jejich spolusoutežících,“ závěrem dodává Šárka Pažítková z Centra zahraniční spolupráce.
Zajímají Vás další novinky z Centra zahraniční spolupráce Praha? Přečtěte si roční bilanci Chráněných dílen v Indii.