Jak žijí Bulbaši. Zpráva Táni Kandratovich z návštěvy Běloruska

Jak žijí Bulbaši. Zpráva Táni Kandratovich z návštěvy Běloruska

Začátkem října jsem se v Bělorusku zúčastnila III. mezinárodního setkání partnerů Charity Bělorusko, které probíhalo v Minsku. Rovněž se mi podařilo podívat se do Vitebska, do oblasti, kam směřuje podpora českých dárců konkrétním sociálně slabým rodinám. Navštívila jsem několik dětí zapojených do programu Adopce na dálku®.

Jak žijí Bulbaši. Zpráva Táni Kandratovich z návštěvy BěloruskaTyto rodiny žijí ve velmi chudých podmínkách. Rodiče pracující v kolchozech si stěžovali, že výplatu dostávají s dvou i tříměsíčním zpožděním. Výdělky jsou natolik nízké, že se za ně nedá ani přežít. Lidé řeší situaci pěstováním brambor, mrkve, cibule, zelí, řepy a další zeleniny. V létě připravují zavařeniny ze zeleniny a ovoce. Z vlastních zásob se pak stravují během celého roku. Nejvíce lidem pomáhají brambory, které se staly oblíbenou zeleninou běloruského obyvatelstva. Státy bývalého Sovětského svazu dokonce nazývají  Bělorusy „Bulbaši“, od slova „bulba“ - brambory.   Jídlo z brambor mívá chudší běloruská rodina na stole i tři krát denně.

V Bělorusku jsou ceny potravin a oblečení podobné jako v Čechách. Výdělky jsou ale nesrovnatelně nižší, proto i životní úroveň je velmi nízká. Lidé, s nimiž jsem se setkala, říkali, že během tohoto roku se ekonomická situace v Bělorusku ještě více zhoršila a nezaměstnanost vzrostla. Z různých měst ve Vitebském kraji prý přicházejí zprávy o tom, že statní zemědělské podniky zdržují výplaty. Výplaty se za poslední rok  snížily a částečně jsou vydávány formou potravin nebo poukazů na zboží ve vybraných obchodech. Zaměstnanci se bojí vyjádřit svou nespokojenost, aby nepřišli o práci. V kolchozech pracují lidé často i během víkendů. Mzdy se pohybují v rozmezí od 200 do 250 Běloruských rublů měsíčně, což je zhruba 2 562 až 3 200 korun. Denní výdělek činí přibližně 120 korun. Takovou částku si obyvatelé České republiky vydělají za hodinu.

Jak žijí Bulbaši. Zpráva Táni Kandratovich z návštěvy BěloruskaPro rodiny dětí, které jsou zařazeny do programu Adopce na dálku®, je finanční podpora českých dárců výraznou pomocí. Jsou za ni velmi vděčni. Dárci z Česka posílají měsíčně částku 575 korun. Běloruské rodiny využívají tuto pomoc nejčastěji na nákup oblečení a obuvi pro děti, hradí mimoškolní aktivity dětí, ale i léky či potraviny.

V současné době je v programu Adopce na dálku® 250 dětí. Jedním z nich je osmiletý Denis. Žije s maminkou (na snímku vpravo) a sestrou ve Vitebsku. Před několika lety otec rodinu opustil a o výchovu a podporu dětí se nezajímá, alimenty neplatí. Maminka pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici, příjem v tomto oboru je velmi nízký. V tomto roce nastoupila Denisova sestra na Střední zdravotnickou školu v Minsku, za kterou je také potřeba platit. Rodinu jsem navštívila a viděla jsem, že žijí velmi skromně. Nachází se v těžké životní situaci. Podpora českých dárců pomáhá této a mnoha dalším rodinám přežít. Všichni, s nimiž jsem se setkala, vyjadřovali svou vděčnost českým dárcům. Díky vám!

Mgr. Tatiana Kandratovich
koordinátorka zahraničních projektů v Bělorusku

Více o programu v Bělorusku

Možnost "adopce" běloruského dítěte na dálku

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371