Osvětový program "Čím víc víš, tím lépe žiješ"
Realizátor: | Canara Organisation for Development and Peace |
Partneři: | Centrum zahraniční spolupráce Charita Praha |
Termín realizace: | říjen 2012 – leden 2014 |
Místo realizace: | 6 vesnic v krajích Dakshina Kannada ve státě Karnátaka a Kasargod ve státě Kerala, jižní Indie |
Rozpočet projektu: | 290 500 Kč |
Příspěvek Charity Praha: | 200 000 Kč (68,8 % rozpočtu) |

Rozvinutý sociální systém pro chudé obyvatelstvo v Indii je jen zbožným přáním. Přístup k nějaké formě zdravotního pojištění má pouze každý čtvrtý Ind. Často se stane, že se nemocný dostane k lékaři příliš pozdě, protože nemá peníze na ošetření. Indové se často léčí sami za pomoci bylin. Se závažnými zdravotními problémy jako tuberkulóza nebo pneumonie však nejsou schopni se vypořádat svépomocí. Dále nárok na důchod mají jen ti, kteří pracují na smlouvu – což je nyní pouze 6 % pracující populace v Indii. Naprostá většina obyvatel pracuje za denní mzdu. Staří lidé jsou pak odkázání na pomoc rodiny a mnoho z nich končí doslova na ulici.
Indická vláda pochopila, že je dále neúnosné nerozvíjet všeobecně dostupný zdravotní a sociální systém. Zavedla proto, především pro chudé občany, možnost zdravotního a důchodového pojištění. Účast na těchto systémech je skutečně dostupná téměř všem. Například důchodový systém vyžaduje, aby člověk ročně naspořil částku 1 000 rupií (přibližně 350 Kč), vláda pak po několik let přispěje stejnou částkou každému, kdo se do programu zapojí. Bohužel kvůli nízkému povědomí o vládních programech je účast cílové skupiny malá. A proto Charita Praha podpořila program, který je zaměřený na šíření informací o těchto možnostech mezi lidmi na vesnicích.
Kvůli nízkému povědomí o tuberkulóze (jejích příznacích a léčbě) je tato nemoc neustále příčinou mnoha úmrtí v distriktu Dakshina Kannada. V roce 2011 zde bylo evidováno 1 966 infikovaných. Pouze v prvním čtvrtletí roku 2012 jich přibylo 624. Jelikož se jedná o velmi nakažlivou nemoc, některé vládní nemocnice poskytují nakaženým bezplatné ošetření. Mnoho Indů však nemá dostatek informací o této možnosti.
Dalším velkým problémem v oblasti, kde program působí, je profesní vzdělávání pro venkovskou mládež. Většina mladých lidí zde končí vzdělávání na úrovni základní školy, bez odborného vzdělání, bez žádné profese. Kvůli neznalosti trhu práce si studenti obvykle vybírají stále stejná povolání, jako například učitel nebo zdravotní ošetřovatel. Osvětový projekt reaguje i na tyto aktuální problémy v oblasti Mangalore.
Projekt pracoval především s členy svépomocných skupin (SHG), což činí 1 793 přímých příjemců pomoci. Většinou jde o dospělé ve věku 18 až 60 let. Mladší věková kategorie je v části projektu věnovanému profesnímu poradenství, zahrnuje také čtyři stovky dětí z programu Adopce na dálku®. Díky využívání sítě 150 svépomocných skupin se poskytnuté informace lehce šíří dál mezi další místní lidi.
Popis realizace projektu:
Projekt byl realizován především prostřednictvím osvětové činnosti. Speciálně vyškolený personál pořádal přednáškové cykly a panelové diskuse o následujících tématech:
- státní program Swavalamban – důchodový program
- státní program Janashree Bima Yojana – program zdravotního pojištění
- tuberkulóza a onemocnění plic - příčiny, příznaky a preventivní opatření
- studijní a profesní poradenství
Na přednáškách měli účastníci možnost registrovat se ve vládních programech. V rámci prevence onemocnění plic se konala motivační setkaní, na kterých zúčastnění obdrželi informace o možnostech bezplatného ošetření ve vládních nemocnicích.
Přehled dosažených výsledků projektu v číslech:
- 227 lidí se registrovalo v důchodovém programu Swavalamban
- 738 lidí se registrovalo v pojistném programu Janashree Bima Yojana
- 160 lidí se podrobilo léčbě tuberkulózy
- dalších 24 lidí si zažádalo o starobní důchod, 18 o vdovský, 10 o invalidní
Zapojte se
Pokud vás tento projekt zaujal a rádi byste podpořili další obdobné projekty, můžete přispět finančním darem v jakékoli výši na náš účet číslo 749011/0100 (Komerční banka), variabilní symbol 20970 (Komunitní rozvoj). Děkujeme.
Poděkování
Děkujeme všem, kteří přispěli na naši rozvojovou spolupráci, ať již jednorázovým finančním darem nebo podporou konkrétního dítěte ve studiu. Díky vaší pomoci mohl být realizován tento i další rozvojové projekty.
Přečtěte si další zajímavosti a aktuální informace z realizovaných projektů v Indii!