Humanitární pomoc pro 1500 domácností válečných uprchlíků v regionu Lubero, diecéze Butembo Beni

Logo ČRA

Popis výchozí situace

Severovýchodní území Konžské demokratické republiky je oblast, kde stále doutná jeden z nejhorších konfliktů poslední doby. Ozbrojené útoky rebelských skupin a etnické napětí přivedly zemi do humanitární krize. Boje mezi armádou a četnými ozbrojenými skupinami se nejvíce dotýkají civilistů, zvláště žen a dětí. Ženy jsou znásilňovány, dětí se stávají sirotky a obrovské množství válečných uprchlíků (1,7 milionu pouze vnitřně přesídlených osob) se přemisťuje do bezpečných zón. Jen malé procento osob má šanci se vrátit do místa svého původního bydliště.

Oblast, kde sídlí diecéze Butembo Beni, byla postižena násilím, boji a rabováním. Místní obyvatelé zakusili ty nejextrémnější zvěrstva. Mezi lidmi se rozšířila nejistota, která je přiměla k masivním přesunům do bezpečnějších lokalit v rámci diecéze. Uprchlíci žijí v tíživých podmínkách, chybí jim zdroje obživy a jsou závislí na pomoci zvenčí. Nedostatek potravin se odráží na zdravotním stavu uprchlíků a nesoběstačnost se podepsala na jejich špatném psychickém stavu.

Postupná stabilizace bezpečnostní situace v oblasti však umožňuje realizaci humanitárních projektů. 

Záměr projektu

Přispět ke znovuobnovení lidské důstojnosti válečných uprchlíků v oblasti Mbingi.

Cíl projektu

Zajistit obživu pro 1500 rodin postižených válečným konfliktem ve vesnicích ve východní části Demokratické republiky Kongo.

Realizace projektu

Projekt byl implementován ve spoluúčasti s místní Charitou Butembo-Beni a národní Charitou Kongo.

Do projektu bylo na základě předem stanovených kritérií pečlivě vybráno 1500 domácností vnitřních přesídlenců v regionu Lubero. Přednostně byly vybrány znevýhodněné a zranitelné rodiny, které přišly o svého živitele nebo je některý z členů rodiny postižený, nemocný nebo vysokého věku. Pomoc mířila také k ženám, které konflikt výrazně postihl.

V rámci projektu obdržela každá z vybraných rodin 10 kg bramborových hlíz, 10 g semínek zelí, 10 kg fazolí, 11 g semínek amarantu, 1 motyčku a 1 mačetu. Na farmaření 1500 rodin dohlíželo 10 zemědělských odborníků.

Realizace projektu přispěla k znovuobnovení důstojnosti válečných uprchlíků, kteří si následně mohli sami vypěstovat potraviny pro vlastní obživu a část úrody mohli prodat. Stali se tak méně závislí na pomoci zvenčí a zároveň se aktivně zapojili do zlepšení své životní situace.

Poděkování

Děkujeme všem, kdo přispěli na naše humanitární projekty. Díky Vaší pomoci mohl být realizován i tento humanitární projekt.

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371