Benefice ke 100. výročí

Koncert ke 100. výročí Charity podpořil Českou nemocnici v Ugandě. Děkujeme!

Více...

Pomozte seniorům

Zapomenutý Domov pro seniory, lidi s postižením a nemocné v běloruském Kryčevě potřebuje naši pomoc. 

Čtěte více informací...

Nemocnice v Ugandě

K záchraně životů stačí docela málo. Zapojte se, prosíme, do sbírky pro Českou nemocnici v Ugandě.

Více...

Neoprávněná kritika ze strany UNICEF rozhořčila dárce Charity Praha

„Svým neomaleným vyjádřením o projektu Adopce na dálku® urazila ředitelka české pobočky UNICEF české dárce a práci mnoha lidí, kteří Charitě zasvětili svůj život.“ Toto a podobná vyjádření přicházely v průběhu uplynulého týdne Charitě Praha od jejích dárců v reakci na kritiku programu Adopce na dálku®, která zazněla z úst Pavly Gomby, ředitelky UNICEF. Čtěte více.

Jaké argumenty proti programu Adopce na dálku® Pavla Gomba přináší? V jádru její kritiky stojí domněnka, že je k podpoře vybíráno vždy jedno dvě děti z komunity, dále že je zbytné nakupovat dětem školní uniformy a že z nákupu uniforem profitují jen jejich bohatí výrobci. Dárců se pak nejvíce dotkl výrok, že „děti, které jsou hezčí a vypadají na fotce chytřeji, mají větší šanci (získat vzdělání) než ty s rozpláclým nosem, které chytře nevypadají.“
 
FAKTA O ADOPCI NA DÁLKU®
 
Kritika ze strany UNICEF pramení z neinformovanosti, vychází totiž ze smyšlených skutečností. Realita programu Adopce na dálku® Arcidiecézní charity Praha je jiná.
 
Program podporuje celé komunity, nejen vybrané žáky a studenty. 20 % z finančních příspěvků od dárců je věnováno na komunitní programy (zdravotní péče, podpora drobného podnikání, stavba a vybavení škol, osvěta, mikrofinancování apod.). Podpora konkrétních dětí se děje tak, aby z ní profitovaly i další děti v komunitě a celé rodiny. Příkladem je doučování. Charita jej organizuje ve vesnicích pro všechny děti, nejen ty podporované.
 
(NE)ZBYTNÉ UNIFORMY
 
Školní uniformy jsou na školách povinné, nejde tedy o zbytný výdaj. Pro chudé děti je uniforma svátečním oblečením, které nosí i např. na bohoslužby, ve svátky apod. Samotný nákup uniforem v rámci programu Adopce na dálku® je rozvojovým projektem podporujícím drobné podnikání. Uniformy totiž šijí ženy ve vesnicích. Na některých místech jsou zřízeny chráněné dílny, které zaměstnávají lidi se zdravotním postižením. V Zambii např. přispělo České velvyslanectví v Harrare finančními prostředky na zřízení krejčovské dílny. V ní se v oboru švadlena vyučily již desítky žen. Dnes šijí uniformy nejen pro děti z programu Adopce na dálku®, ale mají zakázky v širokém okolí (o krejčovské dílně jsme vás informovali v květnovém Bulletinu).
 
KONKRÉTNÍ ČIN LÁSKY JE VÍC NEŽ POLITIKAŘENÍ
 
Poslední argument Pavly Gomby ukazuje, že nezná Adopci na dálku® Charity Praha. I děti „s rozpláclým nosem“ začnou ihned po registraci do programu chodit do školy, i když ještě čekají na své dárce - on se dříve nebo později najde. Program Adopce na dálku® je totiž program Charity (z lat. caritas – milosrdná láska) a láska na rozdíl od politikaření nepolitického UNICEFu není ochotná obětovat jediné dítě (třeba i s rozpláclým nosem) ve jménu vyšších ideálů.

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371