Nová služba reaguje na potřeby klientů
Arcidiecézní charita Praha otevírá v Hlubočepích nový Domov se zvláštním režimem. Přípravou a vedením nové služby byla pověřena Olga Vlachová, kterou jsme požádali o rozhovor.
Co Charitu Praha vedlo k založení Domova se zvláštním režimem?
Reagovali jsme na potřebu našich klientů. Ve stejném objektu jsme již provozovali denní a týdenní stacionář pro seniory, který často využívali právě lidé s demencí. Postupně přibývalo zájemců a stálou službu, tedy o Domov. Kapacita 7 lůžek se nám pro tuto službu jeví jako ideální. Umožňuje nám pracovat s našimi klienty individuálně.
Komu Domov se zvláštním režimem pomáhá?
Pomáháme osobám ve věku od 55 let, kteří potřebují stálou přítomnost či pomoc druhé osoby z důvodu postižení Alzheimerovou chorobou, stařeckou a ostatními typy demencí. Těmto lidem chceme umožnit žít důstojně a klidně v důvěrném a bezpečném prostředí
Co znamená pojem „zvláštní režim“?
Pojmenování této služby vychází ze zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách. V zákoně je uvedeno: „Režim v těchto zařízeních (domovech se zvláštním režimem) při poskytování sociálních služeb je přizpůsoben specifickým potřebám osob“.
Demence je nemoc, která způsobuje především zapomnětlivost. Člověk s touto chorobou si nepamatuje nové informace nebo naopak zapomene, jak dělat činnost, která pro něj byla dříve běžná – např. umýt se. Dalšími příznaky jsou ztráta orientace (místem, časem), poruchy emotivity apod. Tyto příznaky komplikují lidem s demencí běžný život. Zvláštní režim znamená, že péče o klienty Domova je přizpůsobena tak, aby mohli s demencí a jejími příznaky žít.
Co obnáší založení nové sociální služby? Co všechno jste musela připravit a zajistit?
Na přípravě pracoval celý tým složený především z pracovníků vedení naší organizace a dalších. Jednotlivé úkoly jsme si rozdělili a naplánovali jejich termíny. Museli jsme si předem ujasnit, jak bude služba vypadat, tzn. jak bude přesně probíhat poskytování péče, jak budeme řešit konkrétní situace, jak bude probíhat denní program, jak budou rozděleny zodpovědnosti a kompetence pracovníků apod. Pochopitelně jsme museli zajistit potřebnou administrativu, např. vypracovat základní podklady k registraci služby na Magistrát hlavního města Prahy. V neposlední řadě jsme o založení Domova informovali naše stávající klienty a další zájemce o tuto službu.
Co bylo na přípravné fázi nejnáročnější?
Aby probíhala celá příprava hladce, věnovali jsme hodně úsilí plánování jednotlivých kroků a koordinaci práce mezi všemi pracovníky.
Ovšem myslím, že nás ještě mnoho práce teprve čeká….