Zambie slaví 50. let nezávislosti!
Tento měsíc slaví Zambie půl století od svého vzniku. Poslední den roku 1963 byla oficiálně rozpuštěna tzv. Centrální Africká Federace stávající se ze Severní a Jižní Rhodesie a Nyasalandu. O necelý rok později se 24. října 1964 stala Severní Rhodesie Zambií.
Země, která se nachází v Subsaharské Africe a která je rozlohou desetkrát větší než Česká republika, je často nazývána oázou míru. Zatímco okolní země sváděly dlouhý a krvavý boj o svou nezávislost, Zambie zažívala od svého vzniku relativní klid. Až na několik nepokojů, výjimečných stavů a pokusů o státní převrat v 90. letech, zde žádný válečný konflikt neproběhl. Země však otevřeně podporovala boj za nezávislost svých sousedů - Angoly, Jižní Rhodesie (pozdější Zimbabwe), Mosambiku a Namibie. V hlavním městě Lusace přechodně sídlil Africký Národní Kongres (ANC) bojující proti apartheidu v Jihoafrické republice. Během občanských válek v Angole a Demokratické republice Kongo země přijala tisíce uprchlíků, které následovali běženci z Burundi, Rwandy a Somálska. Mnoho z nich se v Zambii usadilo natrvalo.
Prezidentem Zambie
Prvním prezidentem mladé Zambijské republiky se stal Dr. Keneth Kaunda, který prosadil africký socialismus, znárodnění, centrální plánování a vládu jedné strany. Vládl nekonečných 27 let, než ho v roce 1991 nahradil Frederick Chiluba. Tento bývaly odborář, který zahájil privatizaci všech státních podniků a levně rozprodal doly, se neúspěšně pokusil změnit článek ústavy o volbě prezidenta na třetí volební období ve svůj prospěch a v roce 2001 ho vystřídal právník Dr. Levy Patrick Mwanawasa ze stejné politické strany MMD (Movement for Multiparty Democracy). I přes své nedostatky zůstává Mwanawasa dál pro většinu obyvatel symbolem boje proti korupci. Za jeho vlády bylo prokázáno, že jeho předchůdce se obohatil na úkor země o 48 mil. USD. Mwanawasa však nečekaně zemřel během svého druhého volebního období a na jeho místo byl dosazen viceprezident Rupiah Banda. Díky jeho vedení se za pouhé tři roky opět zvýšila zadluženost země, nově zavedené daně zahraničním důlním společnostem byly okamžitě zrušeny a korupce ve společnosti, zejména pak na úrovni vládních činitelů, dosáhla obludných rozměrů (Rupiah Banda a někteří členové jeho rodiny jsou v současné době soudně stíháni pro zpronevěru velkých finančních prostředku a státních zakázek). V roce 2011 proběhly nové volby, v kterých tentokrát zvítězil kandidát opoziční Patriotické Fronty Michael Sata. Stal se tak pátým a současným prezidentem Zambie.
Bohatá a přesto chudá země
Zambie, jejíž jméno je odvozeno od řeky Zambezi, má mnoho národních parků, z nichž nejznámější jsou South Luangwa, Kafue nebo Lower Zambezi National Park a kdo zavítá do této země, nemůže si samozřejmě nechat ujít návštěvu světoznámých Viktoriiných vodopádů u města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Země oplývá obrovským nerostným bohatstvím. Je jedním z 5 největších vývozců mědi na světě a po Demokratické republice Kongo druhým v Africe. V roce 2017 by měla těžba mědi v Zambii dosáhnout až 1,5 milionu tun! I když Zambie (s 13,5 miliony obyvatel) zažila za posledních deset let velký hospodářsky růst a přichází sem stále více zahraničních investorů, zůstává však dále jednou z nejchudších zemí na světě. 42 % procent obyvatel žije v extrémní chudobě, na venkovských oblastech jsou čísla vyšší. 45 % dětí trpí chronickou podvýživou, kojenecká úmrtnost v roce 2010 byla 95 dětí na 1000 porodů, více než 1,1 milionu lidí je nakaženo nemocí HIV/AIDS a odhady z roku 2009 uvádějí až 1,6 milionu sirotků z důvodu této pandemie.