Zambie slaví 50. let nezávislosti!

Zambie slaví 50. let nezávislosti!

Tento měsíc slaví Zambie půl století od svého vzniku. Poslední den roku 1963 byla oficiálně rozpuštěna tzv. Centrální Africká Federace stávající se ze Severní a Jižní Rhodesie a Nyasalandu. O necelý rok později se 24. října 1964 stala Severní Rhodesie Zambií.

Oáza míru

Země, která se nachází v Subsaharské Africe a která je rozlohou desetkrát větší než Česká republika, je často nazývána oázou míru. Zatímco okolní země sváděly dlouhý a krvavý boj o svou nezávislost, Zambie zažívala od svého vzniku relativní klid. Až na několik nepokojů, výjimečných stavů a pokusů o státní převrat v 90. letech, zde žádný válečný konflikt neproběhl. Země však otevřeně podporovala boj za nezávislost svých sousedů - Angoly, Jižní Rhodesie (pozdější Zimbabwe), Mosambiku a Namibie. V hlavním městě Lusace přechodně sídlil Africký Národní Kongres (ANC) bojující proti apartheidu v Jihoafrické republice. Během občanských válek v Angole a Demokratické republice Kongo země přijala tisíce uprchlíků, které následovali běženci z Burundi, Rwandy a Somálska. Mnoho z nich se v Zambii usadilo natrvalo.

Prezidentem Zambie

Prvním prezidentem mladé Zambijské republiky se stal Dr. Keneth Kaunda, který prosadil africký socialismus, znárodnění, centrální plánování a vládu jedné strany. Vládl nekonečných 27 let, než ho v roce 1991 nahradil Frederick Chiluba. Tento bývaly odborář, který zahájil privatizaci všech státních podniků a levně rozprodal doly, se neúspěšně pokusil změnit článek ústavy o volbě prezidenta na třetí volební období ve svůj prospěch a v roce 2001 ho vystřídal právník Dr. Levy Patrick Mwanawasa ze stejné politické strany MMD (Movement for Multiparty Democracy). I přes své nedostatky zůstává Mwanawasa dál pro většinu obyvatel symbolem boje proti korupci. Za jeho vlády bylo prokázáno, že jeho předchůdce se obohatil na úkor země o 48 mil. USD. Mwanawasa však nečekaně zemřel během svého druhého volebního období a na jeho místo byl dosazen viceprezident Rupiah Banda. Díky jeho vedení se za pouhé tři roky opět zvýšila zadluženost země, nově zavedené daně zahraničním důlním společnostem byly okamžitě zrušeny a korupce ve společnosti, zejména pak na úrovni vládních činitelů, dosáhla obludných rozměrů (Rupiah Banda a někteří členové jeho rodiny jsou v současné době soudně stíháni pro zpronevěru velkých finančních prostředku a státních zakázek). V roce 2011 proběhly nové volby, v kterých tentokrát zvítězil kandidát opoziční Patriotické Fronty Michael Sata. Stal se tak pátým a současným prezidentem Zambie.

Bohatá a přesto chudá země

Zambie, jejíž jméno je odvozeno od řeky Zambezi, má mnoho národních parků, z nichž nejznámější jsou South Luangwa, Kafue nebo Lower Zambezi National Park a kdo zavítá do této země, nemůže si samozřejmě nechat ujít návštěvu světoznámých Viktoriiných vodopádů u města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Země oplývá obrovským nerostným bohatstvím. Je jedním z 5 největších vývozců mědi na světě a po Demokratické republice Kongo druhým v Africe. V roce 2017 by měla těžba mědi v Zambii dosáhnout až 1,5 milionu tun! I když Zambie (s 13,5 miliony obyvatel) zažila za posledních deset let velký hospodářsky růst a přichází sem stále více zahraničních investorů, zůstává však dále jednou z nejchudších zemí na světě. 42 % procent obyvatel žije v extrémní chudobě, na venkovských oblastech jsou čísla vyšší. 45 % dětí trpí chronickou podvýživou, kojenecká úmrtnost v roce 2010 byla 95 dětí na 1000 porodů, více než 1,1 milionu lidí je nakaženo nemocí HIV/AIDS a odhady z roku 2009 uvádějí až 1,6 milionu sirotků z důvodu této pandemie.

Související články

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371