Benefice ke 100. výročí

Koncert ke 100. výročí Charity podpořil Českou nemocnici v Ugandě. Děkujeme!

Více...

Pomozte seniorům

Zapomenutý Domov pro seniory, lidi s postižením a nemocné v běloruském Kryčevě potřebuje naši pomoc. 

Čtěte více informací...

Nemocnice v Ugandě

K záchraně životů stačí docela málo. Zapojte se, prosíme, do sbírky pro Českou nemocnici v Ugandě.

Více...

Proti strachu a ponížení. Charita otevřela nové centrum pomoci pro ženy v nouzi

Proti strachu a ponížení. Charita otevřela nové centrum pomoci pro ženy v nouzi

Nové centrum pomoci pro ženy v nouzi založila v Žitné ulici v Praze 1 Farní charita Praha 1-Nové Město ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha. V Nízkoprahovém denním centru, jediném svého druhu v České republice, najdou pomoc ženy, které ztratily střechu nad hlavou a ocitly se na okraji společnosti, i ty, kterým sociální vyloučení hrozí. Spolu se sociálními pracovnicemi hledají cestu, jak svou obtížnou situaci řešit.

Proti strachu a ponížení. Charita otevřela nové centrum pomoci pro ženy v nouziV ulicích velkého města je v noci nebezpečno. Žena raději požádá muže o doprovod, když se má pozdě večer vracet prázdnými ulicemi sama domů. Ne každá se ale má kam vrátit. V Praze žije minimálně osm stovek žen na ulici. S několika z nich se potkáváme v Žitné ulici v nově otevřeném nízkoprahovém denním centru, jediném svého druhu v České republice.

Devět žen sedí u kulatého stolu a vedou živou diskusi. Jsou čistě oblečené. Na první pohled by nikdo nepoznal, že žijí na ulici. „Ženy své bezdomovectví více než muži skrývají,“ potvrzuje Lucie Rybárová, ředitelka Farní charity Praha 1 - Nové Město. Přespávají, kde se dá, a často ještě v poledne neví, kde večer složí hlavu. Nocují ve veřejně přístupných budovách, v provizorních přístřešcích na okraji města. V zimě vyhledávají ubytovny, noclehárny či krátkodobou pomoc svých známých.

Bezdomovectví je pro ně stigma a skrývají ho nejen kvůli odsudkům společnosti. Bojí se násilí a obtěžování. „Být ženou bez domova znamená, že jste v neustálém strachu, co přijde,“ svěřuje se pětačtyřicetiletá Jana, „nemáte se kam schovat, neustále si musíte hlídat své věci, aby vám je někdo nesebral, musíte čelit narážkám ostatních lidí bez domova často se sexuálním podtextem.“ Ženy provází na ulici neustálá obava o osobní bezpečnost a strach ze znásilnění. Chybí jim soukromí. A také přístup k toaletám a sprchám. Období menstruace je pro ženy zvláště stresující a ponižující, protože se musí někdy obejít bez prostředků k osobní hygieně, na které nezbývají peníze.

Proti strachu a ponížení. Charita otevřela nové centrum pomoci pro ženy v nouzi
Nízkoprahové denní centrum jen pro ženy

Farní charita Praha 1 se již 15 let zabývá výhradně otázkou ženského bezdomovectví a pomoci ženám, které se ocitly na okraji společnosti. „Ženy bezdomovkyně jsou velmi zranitelné a potřebují jinou podporu než muži,“ vysvětluje Lucie Rybárová. „V sociálních službách, které jsou společné pro ženy i muže, se často necítí bezpečně. Mnohé ženy zažily domácí násilí nebo znásilnění, nesou si v sobě trauma a do smíšených služeb nejsou vůbec schopné docházet. Proto vzniklo naše nízkoprahové centrum pouze pro ženy. Je jediné svého druhu v České republice. Ženy, které se ocitají v tísni, jsou bez domova nebo domov ztrácejí, zde mohou odložit všechny svoje starosti a najít chvíli klidu a bezpečí v náročné životní situaci. Menší kapacita centra nám umožňuje navázat s každou ženou vztah důvěry a nabídnout pomocnou ruku a doprovázení při postupném řešení její situace.“

Proti strachu a ponížení. Charita otevřela nové centrum pomoci pro ženy v nouziKromě nízkoprahového zařízení, kde si ženy mohou vyprat nebo vyměnit oblečení, osprchovat se a v zimních obdobích přečkat mrazivé počasí, provozuje Farní charita Praha 1-Nové Město i terénní program. Pracovníci vyrážejí denně za ženami do ulic, do stálých lokalit i na nová místa. Nabízí podporu, přijetí i materiální pomoc těm, které by zůstaly na ulici bez jakékoli podpory.

Venku je pět stupňů Celsia. V noci klesla teplota pod nulu. Ženy v nízkoprahovém denním centru zahřívají ruce o teplé hrnky s čajem. Je pro ně těžké mluvit o sobě, stydí se. „Do Farní charity docházím přibližně tři roky, svěřuje se paní Hanka, „Jsem ráda, že můžu naplno projevit své emoce v prostředí, ve kterém se nepohybují muži. Cítím se tady v bezpečí.“

Nízkoprahové denní centrum - kontakt

Související články

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371