Benefice ke 100. výročí

Koncert ke 100. výročí Charity podpořil Českou nemocnici v Ugandě. Děkujeme!

Více...

Pomozte seniorům

Zapomenutý Domov pro seniory, lidi s postižením a nemocné v běloruském Kryčevě potřebuje naši pomoc. 

Čtěte více informací...

Nemocnice v Ugandě

K záchraně životů stačí docela málo. Zapojte se, prosíme, do sbírky pro Českou nemocnici v Ugandě.

Více...

Pěstouni touží dát dětem hezké dětství. S odborníky se radili, jak být dobrými rodiči

Pěstouni touží dát dětem hezké dětství. S odborníky se radili, jak být dobrými rodiči

Pěstouni berou své rodičovství vážně a chtějí pro svěřené děti to nejlepší. Jsou připraveni pracovat i na sobě, aby dokázali adekvátně reagovat na chování dětí, které si mohou z původních rodin přinášet mnohá traumata. Vyplynulo to ze semináře, který pro pěstouny pořádala Poradna Magdala.

Pěstouni chtějí být dobrými rodiči. Chtějí pracovat i na soběPůvodní téma semináře „Konflikt mezi rodiči očima dítěte“ zůstalo v pozadí, vysvětluje jeden z lektorů semináře Mgr. Jan Konopásek z Poradny Magdala: „Tentokrát probíhal náš seminář zaměřený na konflikt mezi rodiči v jiném duchu, než všechny předchozí semináře, neboť nešlo o rodiče biologické, ale o rodiče náhradní. Rozdíl spočívá v tom, že při utváření rodičovského vztahu se náhradní rodiče nejprve seznamují s dětmi, s jejich vlastnostmi, charaktery, chováním, reakcemi na různé podněty. Rodičům se například stává, že některé reakce svěřených dětí jsou pro ně nesrozumitelné a připadají jim neadekvátní situaci, která předcházela. Díky tomu nám rodiče během semináře kladli více dotazů týkajících se přístupu k dětem, než ke konfliktu mezi rodiči a jeho dopadu na zúčastněné děti.“Pěstouni chtějí být dobrými rodiči. Chtějí pracovat i na sobě

Speciální pedagožka Poradny Magdala Mgr. Eva Písecká ilustruje na konkrétních příkladech, jaká témata pěstouny zajímala: „Z průběhu semináře vyvstalo, že náhradní rodiče nemívají problémy s partnerskými konflikty, ale spíš potřebují zodpovědět dotazy typu: Co mám dělat s dcerou, když se náhle uzavře, stáhne se do sebe a já nevím, co se pořádně stalo, reakce dcery neodpovídala situaci, která tomu předcházela. Nevím, jak mám zjistit, co se stalo, když dcera není schopná mluvit. Musela si něco zažít, a já nevím co. Jak mám v takové situaci reagovat? Jak dlouho mohou u dcery trvat takové stavy? Dále se dotazovali na přístup k dětem, kdy si nejsou jisti, zda reagují na určité situace jako rodiče správně, aby dětem neublížili. Zajímali se o to, co dětem způsobuje nadužívání alkoholu u biologické matky či otce. Chtěli vědět, jaké jsou konkrétní dopady na vývoj psychiky dítěte, které bylo v útlém dětství účastno častým rodičovským konfliktům apod.“

Seminář probíhal v přátelském duchu, na účastnících bylo vidět, že mají velký zájem o svěřené děti a o to, aby dětem zajistili pokud možno hezké dětství. „Všem pěstounům jsme poděkovali za svěřené poznatky, za jejich osobní nasazení, za otevřenost a upřímnost v průběhu semináře. Jejich zájem a péče o děti jsou obdivuhodné,“ uzavírá Mgr. Jan Konopásek.  

Seminář proběhl v Klubu 17 v pondělí 3. října 2016 z iniciativy vedoucí Odboru sociálních věcí ÚMČ Prahy 17 paní Mgr. Aleny Presslové, která se setkání spolu s 15 pěstouny osobně účastnila.

MPSVAktivity projektu Podporovaná komunikace a rodičovská dohoda jsou podpořeny z dotačního programu Rodina a ochrana práv dětí MPSV.

Tříkrálová sbírka 2023
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371